HANACE rafters kralují raftové Evropě!

Začátkem minulého týdne začala celá raftová Evropa upínat zraky k blížícímu se raftovému šampionátu v Banja Luce (BiH) . Do bojů o cenné kovy chtělo zasáhnout opět několik českých posádek, přičemž v nejsilněji obsazené kategorii MEN Senior (MEN OPEN), kde bylo připraveno změřit síly 21 posádek, se za české barvy do bojů vydala také českobudějovická posádka HANACE rafters.Jelikož se jednalo o první vrchol letošní sezóny, celá jarní příprava kluků z HANACE směřovala k tomuto datu 19.-24.5.

Většina posádek včetně těch českých přijela do dějiště šampionátu již začátkem týdne tak, aby bylo možné se s prostředím a především s náročnou bosenskou řekou Vrbas, která dokazovala svoji sílu průtokem okolo 95 m3/s, náležitě sžít a doladit poslední detaily před závody. Středeční večer byl vyhrazený slavnostnímu úvodnímu ceremoniálu a ve čtvrtkem již začaly ostré boje v peřejích.

Pro mužskou kategorii dospělých a posádku HANACE rafters byl však první start naplánovaný až na pátek dopoledne. Jednalo se o sprint, tedy první ze čtyř raftových disciplín, pro který byl vyhrazen vlnitý úsek řeky Vrbas zvaný Bílý Buk. První ostré srovnání na stopky se soupeři se však posádce nevydařilo dle představ a raftaři z HANACE se museli spokojit až se sedmou příčkou.

Toto umístění bylo také klíčové do vyřazovacích bojů druhé odpolední disciplíny Head to Head. V první rozjížďce na raft Hanace čekal druhý bosenský raftový tým BIH2, se kterým si kluci zdárně poradili a postoupili do dalšího vyřazovacího souboje, opět s Bosnou, tentokrát však s výše nasazeným raftem BiH1, který si mohl vybírat startovní pozici. Bosna si vybrala dle očekávání pravou „vhodnější“ stranu řeky a hned na začátku trati se dostala před český raft. I přes krásný a dramatický souboj především v dolní pasáži sprintového úseku se českým klukům už nepodařilo svůj raft před soupeře dostat a nakonec to znamenalo šestou pozici a né moc optimistické vyhlídky do druhé části šampionátu.

Českému týmu nezbývalo, než konečně výrazněji zabodovat ve slalomu a závěrečném sjezdu, tak aby se ještě vrátil do hry o celkové medailové umístění.

Sobotní den byl celý určený pro souboje v brankách několik kilometrů níže po proudu řeky. Pořadatelé vytyčili zajímavou čtrnáctibrankovou trať se dvěma těžkými kombinacemi branek. Český raft HANACE si v první jízdě poradil s tratí nejlépe a překvapivě vyhrál s více jak patnáctivteřinovým náskokem. Do druhé jízdy proto posádka zvolila odvážnou taktiku všechno nebo nic s tím, že v první těžké kombinaci se rozhodne zariskovat a nahnat cenné vteřiny zkrácením výjezdu do vlny v nejobtížnější kombinaci tratě. To se nakonec sice nesetkalo s úspěchem a pro celkové pořadí ve slalomu se započítal klukům výkon z první jízdy, i tak to však znamenalo krásné druhé místo a posun na medailovou třetí příčku v celkovém pořadí. Před posádku HANACE se parádní jízdou vmáčkl pouze český raft RK Troja.

Nedělní a poslední disciplínou byl dlouhý hodinový sjezd. Startovalo se ve skupinách po pěti raftech dle průběžného pořadí. Oba české mužské rafty se proto setkali v nejsilnější pětce společně s Rusy a Slovinci. Raft HANACE startoval ze třetí pozice, hned od hvizdu šel do kontaktu s raftem Slovinců na druhé pozici. Tento rychlý souboj se podařilo vyhrát a kluci se dostali rychle do kontaktu s druhým českým raftem figurujícím od startu na čelní pozici. Oba české rafty odolávali nástupům slovinské posádky ze třetí pozice dlouhé minuty, poté však Slovinci změnili stopu, přejeli si v jedné zatáčce do pravé oblasti řeky a nasadili k dalšímu nástupu. Teď už nezbývalo, než nástup razantně opětovat. To se nakonec podařilo, posádka HANACE nenechala Slovince předjet, navíc se tímto soubojem dostal před vedoucí posádku RK Troja, slovinský raft se již na čelo závodu nedostal a po fantastickém výkonu si HANACE rafters dopádlovali v nejvíce bodované disciplíně pro vytoužené sjezdové zlato.

V euforii z úspěchu ve sjezdu tak všichni už jen netrpělivě očekávali, jak vlastně dopadne sčítání bodů ze všech čtyř disciplín. Vše nasvědčovalo tomu, že celkový triumf zřejmě padne do českých rukou, nicméně bylo ještě nutné počkat na to, jaká z posádek to nakonec bude.

HANACE rafters získali celkově 859 bodů a s odstupem třiatřiceti bodů na druhé místo, český tým RK Troja, se stali mistry Evropy overall.

Češi tak kralují raftové Evropě a před mistrovství světa v Indonésii HANACE jasně vzkazují, že se máme v prosinci ještě na co těšit!

Jan Zdráhal


Složení posádky:
Antonín Bojler Haleš - kapitán - pravý háček
Martin Piškot Novák - levý háček
Jiří Všéťa Irain - pravý střed
Jan Čenda Zdráhal - levý střed
Libor Šampus Peška - levý zadák
Michal Cucíno Cuc - pravý zadák

Celkové výsledky


 


| Autor: Libor Peška | Vydáno dne 26. 05. 2015 | 2878 přečtení | Počet komentářů: 104 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
MÁME NOVÝ WEB

FACEBOOK
Sledujte aktuální dění, staňte se fanoušky.
www.facebook.com/HANACE 

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
akceDnesČlánek

Partnerské organizace

Město České Budějovice

Jihočeský kraj

Obec Plavy

TOPlist

Powered by PhpRS | Designed by Jan Adámek